Z médií

Týdeník FORUM: Chci, aby prezident zvedl laťku z bláta

12. ledna 2023, Týdeník FORUM / rozhovor v médiích

Senátorka Miroslava Němcová v rozhovoru pro Týdeník FORUM říká, že nehledá nového T. G. Masaryka nebo Václava Havla, ale chce, aby se prezidentem stal člověk, který bude stát na straně Ukrajiny a který bude dobře reprezentovat Českou republiku. „Ukazuje se, že klidně můžeme mít horšího prezidenta než je ten dosluhující. Dokonce si myslím, že i proto Miloš Zeman doporučuje Andreje Babiše,“ zaznělo v rozhovoru.

Jak hodnotíte rozsudek v kauze Čapí hnízdo? Jaký bude podle vás jeho dopad na volby?

Rozhodnutí soudu respektuji, ale překvapilo mě. Nemám pochybnosti o tom, že Andrej Babiš zneužívá svou obrovskou politickou, ekonomickou i mediální moc pro svůj profit na úkor demokratického provozu státu. Nerespektuje žádná pravidla a jedná ryze účelově. Všechny jeho kroky vedou pouze k tomu, aby svou moc ještě posílil.

Rozsudek volby významně ovlivní. Přináší nečekaný zvrat a to dává Babišově kampani nový elektrizující impulz. Nepochybuji, že posílí.

Co by pro Česko znamenalo, kdyby prezidentskou volbu vyhrál Andrej Babiš?

Andrej Babiš není politikem demokratického střihu, na to nemá osobnostní výbavu. Je prototypem autoritářského dravce, kterému hodnoty jako etika, férovost, korektnost a odpovědnost vůbec nic neříkají. Nevnímá svou politickou roli a moc jako závazek k občanům a zemi, ale jako marketingový nástroj pro své ego, ambice a profit v byznysu. To v souhrnu představuje komplexní a dlouhodobé riziko pro vnitřní vývoj země i pro její postavení na mezinárodní scéně. Nikdo nezná jeho názory prakticky na nic, mění je bez zaváhání ze dne na den. Nepředvídatelnost jeho rozhodnutí nemůže vést k ničemu jinému než k rozvratu struktur státu. Předvedl to v roli premiéra a pokračoval by v této destrukci v roli prezidenta. V čase ruské války a všeho, co s ní souvisí, by jeho zvolení znamenalo ještě hlubší rozvrat naší společnosti, a prudkou erozi již tak křehké vnitřní soudržnosti mezi našimi občany. Na mezinárodní scéně bychom se posunuli do zóny nevypočitatelných partnerů, což by nás diskvalifikovalo a snížilo náš význam u partnerů v EU a hlavně v NATO. Ve vztahu k Rusku bychom rozhodně…

Celý rozhovor si můžete přečíst v Týdeníku FORUM.

štítky: # # # # # # #