Z médií

INFO.cz: Nemám pocit, že by žen v politice bylo málo. Není to tak, že zvolíme prezidentku a máme splněno

10. února 2022, INFO.cz / rozhovor v médiích

Miroslava Němcová bezesporu patří ke stálicím české politiky. Senátorka a bývalá předsedkyně sněmovny jako host nové epizody podcastu Dycky Praha! hovořila s moderátory Alexandrou Udženija a Jiřím Pospíšilem nejen o tom, jak vnímá postavení žen v politice. „Tuto otázku dostávám, co jsem v politice. A vždy odpovídám, že nemám pocit, že žen je v politice málo. Když se podívám na komunální a krajskou úroveň, tak vidím spoustu úžasných starostek, místostarostek, zastupitelek a radních. Mám ale pocit, že ty, kteří tak rádi hovoří o ženách v politice, jako by toto nezajímalo a nechtěli to vidět,“ říká Němcová s tím, že celou tuto debatu považuje za zkreslenou. „Skoro mám pocit, že kdyby byla žena prezidentkou a pak už klidně žádná starostka, tak by si řekli, že už máme splněno, a byl by klid s tím, že takhle to má být. To mě na tom mrzí.“

Celý podcast s Miroslavou Němcovou si můžete poslechnout na INFO.cz.

Miroslava Němcová z vlastních zkušeností a zkušeností svých kolegyň političek upozorňuje na to, že obzvláště pro matky malých dětí, které nežijí v Praze, je situace složitá. „Vyplývá to i z toho, co si v které životní etapě rozhodneme, že chceme docílit. Když máte malé děti a budujete rodinu, tak to je pro mě ten první cíl a pak jsou až ty ostatní, co tomu podřizujeme. Když děti vyrostou, tak si řekneme, že to máme úspěšně za sebou, zvládli jsme to a otevírají se nám další dveře k tomu, čemu se můžeme věnovat,“ popisuje svůj pohled.

„Nechci být vnímána jako ta, která by mladé ženy odrazovala od vstupu do politiky, jen jsem jako realistka zažila, jak to může být drsné. Někdy kariéru a rodinu jde skloubit, pak ať do toho klidně vletí, kdo to umí, ale je dobré v každé životní etapě srovnat, na co stačím, dokázat to a pak si rozvázat ruce a jít dál,“ uzavírá Miroslava Němcová.

Jak prožívala „přestup“ ze sněmovny mezi senátory a proč si to neumí představit naopak? Jaký by podle ní měl být příští prezident? A jak hodnotí směřování metropole? Poslouchejte podcast Dycky Praha!, který moderují pražští politici Alexandra Udženija /ODS/ a Jiří Pospíšil /TOP 09/.

štítky: # # # # # #