Z médií

Babiš lhal o seniorech stejně jako o svých dětech. Připraveno není nic

16. ledna 2021, FORUM 24 / komentář

„Dědečkové a babičky, jste naši, potřebujeme vás, dávejte na sebe pozor, prosím.“ Tak promluvil A. Babiš 23. března 2020. Málokdo mohl věřit premiérově upřímnosti. Jako vždy šlo o cynický kalkul, píárový výstup. Odpornější o to, že se týkal seniorů.

V době, kdy k nim premiér „starostlivě“ promlouval, nebyla jeho vláda schopna zajistit pro ně žádné ochranné pomůcky, přestože se v únoru ve sněmovně vysmívala ODS a tvrdila, že je dobře připravena. Výsledkem této „připravenosti“ bylo teatrální rozesílání roušek před Vánocemi.

O potřebě ochrany seniorů se mluvilo stále. Stejně tak o vakcinaci, největší naději na zastavení čínského viru. Vláda se na očkování připravila stejně jako na zajištění ochranných pomůcek. Řeči tekly a skutky utekly.

Bez dobrovolníků na jaře by nebylo nic. Ušít roušku je však něco jiného než připravit systém očkování. Premiér kritizoval EU za liknavost v zajištění vakcín a sám není schopen zařídit, aby ty, které dostáváme, se dostaly tam, kam mají.

Rezervační systém je z podstaty věci pro většinu seniorů nedostupný. Vláda nepřipravila žádnou kampaň, neoslovila rodiny, obce a kraje s jasným plánem, co od nich očekává, jak mají pomoci.

Zatímco rodiny, obce a kraje dělají, co mohou, vláda je ještě kritizuje. Babiš se jmenoval garantem očkování a jako vždy svádí vinu na jiné. Prvním z terčů byl Státní zdravotní ústav. Vláda tam poslala vakcíny bez řádných instrukcí jejich použití. Premiér se chtěl kasat výsledky, ale systém nevytvořil. Jediný jeho příkaz zněl: „okamžitě vyočkujte“. Podobný průběh očkování je i jinde, vláda jednoznačně selhala.

Když premiér nesvádí vinu na jiné, krade jejich zásluhy. V Brně pózuje před vybudovaným očkovacím centrem, které vzniklo díky spolupráci tamní radnice a kraje. Kdyby čekali na vládu, neměli by nic. Paní primátorku o návštěvě ani neinformoval. Bezcharakternost, buranství.

Když se Babiš ohání obavami o dědečky a babičky, je třeba mimořádně zpozornět. Vzpomínáte si, jak byl plný starostí o své děti, když lhal, komu patří Čapí hnízdo? Prý jsou to nejcennější, co má, řekl ve sněmovně. Po těchto slovech byl syn unesen s pomocí premiérových přátel na Rusy okupovaný Krym, potom si s ním tatínek zahrál šachy ve Švýcarsku a myslím, že už ho nikdy neuvidíme.

Závěrem: před rokem lhala vláda o ochranných pomůckách. Neměla nic a poškodila tím extrémně právě seniory. Nyní lže o připravenosti očkování. Nemá pořádného nic a jsou to znovu senioři, kteří na to doplatí jako první.

Komentář vyšel na serveru Forum24.cz.

štítky: # # # # # #