Z médií

Rozšíření působnosti NATO ve východním bloku vítám

5. listopadu 2015 / rozhovor v médiích

Ve středu v Bukurešti jednali představitelé devíti zemí východního křídla NATO. Shodli se na nutnosti trvalé vojenské přítomnosti aliance v regionu. Jak vnímá toto posouvání oblasti vlivu NATO do Pobaltí nebo do Polska poslankyně za ODS Miroslava Němcová? S poslankyní Miroslavou Němcovou (ODS) hovořil o uprchlické krizi, současnosti NATO i vnitropolitických otázkách Michael Rozsypal.

„Jde o nutný krok, který byl vyvolán ze strany Ruska,“ uvedla v pořadu Interview Plus předsedkyně mandátového a imunitního výboru Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.   
 
Současná migrační krize zastínila události na Ukrajině a porušení mezinárodního práva, které konstatovaly nejen evropské instituce, ale i Česká strana, tedy anexi Krymu, připomněla poslankyně. 
„Tento stav trvá. Je jasné, že Rusové kromě toho, že anektovali Krym, také zvláštním způsobem operovali nad Pobaltím, ať už šlo o letadla narušující vzdušný prostor pobaltských zemí nebo o vojenské lodě.“ 
 
Němcová je přesvědčena, že na tyto „provokace a zřejmý akt násilí, kterým bylo zabrání Krymu, je nutná odpověď NATO.“ 
 
„Domnívala jsem se, aliance odpoví dřív, ale jsem ráda, že se tento summit uskutečnil, a účastnické země se shodly, že je třeba posílit postavení NATO tak, aby bylo možno předejít případným nejen provokacím, ale možná dalším choutkám ze strany Ruska.“ 

Poslankyně použila historické srovnání s hitlerovským Německem. „Tak jako zabrali Rusové část Ukrajiny s argumentací, že tam žije velká část Rusů a oni jim přicházejí na pomoc, tak podobnou argumentaci měl Hitler, když zabíral Sudety.“ 
 
„A podobná argumentace je použitelná i v případě Lotyšska, které má ohromnou menšinu Rusů. I zde Rusko může říct, že jde na pomoc svým lidem,“ varovala politička. 
 
O tom, jestli si Rusko krok Severoatlantické aliance vyhodnotí jako provokaci, Němcová nepochybuje. „Určitě, a bude tím dále propagandisticky působit,“ dodala. 
 
Přesto je politička přesvědčena, že je to potřebný krok. „To Rusko začalo s tlakem a destabilizací mezinárodního práva, a na to musí přijít jednoznačná a jasná odpověď ve smyslu: chceme, abyste dodržovali mezinárodní právo, a nepřipustíme, když jste ukázali, že ho umíte porušit a ještě k tomu propagandisticky lhát, abyste v tom pokračovali.“ 
 
„Že Rusko na všech svých serverech, které jsou i u nás, začne vykládat o tom, že to je zase ten prohnilý Západ, Amerika a NATO, a začnou to využívat pro svou propagandu a část lidí tomu uvěří, to bohužel tak bude, ale já dohodu o rozšíření aliance vítám,“ zopakovala Miroslava Němcová.  

štítky: # # # # # # #