Z médií

Skandální rozhodnutí tohoto týdne

3. března 2021 / komentář

Skandální rozhodnutí tohoto týdne

1) Pranice mezi Babišem a Hamáčkem. Komu dohodit v nouzovém stavu – tedy bez výběrového řízení – zakázku na nákup testů za desítky až stovky miliónů korun. Hamáčkova favorita odmítal Babiš a obráceně. Obě firmy jsou podezřelé. Hamáčkova bez dohledatelné historie, základní kapitál společnosti je tisíc korun, předmětem podnikání je pronájem nemovitostí. Premiér zuřil, požadoval zrušení tendru. Prosazoval jinou firmu, k té měly výhradu tajné služby. Drama s dobrým koncem pro oba: dohodli se, podělili se. Obě firmy kšeft dostaly. Jen děti, kterým byly testy určeny, se do škol nevracejí.

2) Vláda uvolňuje čtvrt miliardy na vývoj české vakcíny. Loni vyhodila na tento projekt desítky milionů, po zdrcující kritice z toho vycouvala. Najednou to vytahuje znovu. Odborníci – vakcinologové jsou v šoku, označují toto rozhodnutí za skandální. Navržená technologie výroby má jít zastaralou cestou asijských vakcín, není garantována žádoucí účinnost.

3) Babiš s prezidentem obchází ministra zdravotnictví a hodlají nakoupit ruskou vakcínu Sputnik V. Rusko dosud nepožádalo o její certifikaci. Vakcína je tak bezpečná, že se jí Putin nenechal očkovat. V této jedné jediné věci jsem na jeho straně a zachovám se stejně. Slovenský ministr zahraničí ji nazývá nástrojem hybridní války. I s ním souhlasím. Žádám důrazně, aby prezident a premiér nevystavovali naše občany riziku neprověřené vakcíny a nevyvíjeli nátlak na Ústav pro kontrolu léčiv.

4) Ministryně Maláčová navrhla zákon o nemocenské pro lidi v karanténě. Senát ho opravil, ale zatvrzelá ministryně na svém zmetku trvala. Sněmovnou to neprošlo. Předložila nový, ještě nesmyslnější návrh. Ani ten neprošel. Sněmovna prosadila rozumnější verzi. Kdo by chtěl pochopit paní ministryni, ať si nepouští záznam Událostí, komentářů na ČT ze dne 2. 3. 2021. Bude v ještě hlubší depresi než dosud. Pasáž o trestání těch, kteří odjeli na dovolenou, je obzvlášť vydařená.

5) O podnikových jídelnách nemá cenu psát. Ráno byly zakázané, odpoledne povolené a za chvíli to bude zase jinak. Totéž o respektování katastrů obcí a měst k vycházkám.

6) Senát již dvakrát vyzval vládu, aby se jejích tiskových konferencí mohli účastnit všichni novináři, i ti z Fóra 24, jimž je akreditace odmítána. Úřad vlády Senátu neodpovídá.

7) Rozložená vláda rozkládá stát. Ničí naše životy a perspektivu mladých. Největší odpovědnost nyní nesou členové vlády, kteří jsou každodenními svědky premiérovy nekompetence, zmatenosti a bezradnosti. Nezasáhnou, nerezignují, stále ho kryjí. Podílejí se tak na lžích, neprůhledných kšeftech a chaotických opatřeních stejnou měrou jako jejich šéf. Výsledkem a jejich společnou odpovědností je prvenství České republiky v nejtragičtějších statistikách pandemie na světě.

štítky: # # # # # # #