Miroslava Němcová: Ať už člověk stráví v nesvobodě polovinu života nebo jeden den, vždy je to neštěstí. Od sametové revoluce můžeme ale žít tak, jak chceme. Svobodně!
17. listopadu 2024, www.ods.cz / tisková zpráva
Česko si připomíná 35 let od pádu komunismu. Datum 17. listopadu 1989 považují občanští demokraté za jeden z nejvýznamnějších milníků naší novodobé historie – období, kdy padl komunistický režim. Podle senátorky Miroslavy Němcové, která větší část svého života prožila v nesvobodě, v zemi zničené hospodářsky i morálně, je nezbytné svobodu a demokracii chránit nejen pro současnou, ale především pro budoucí generace. Dnes se na Českou republiku dívá s obdivem jako na prosperující a úspěšnou zemi, přestože nelze říci, že jsme se s minulostí zcela vyrovnali. Roky zkázy totiž trvaly déle než čas obnovy.
„Narodila jsem se 17. listopadu 1952, dva roky poté, co komunisté oběsili doktorku Miladou Horákovou. V roce 1952 rovněž vrcholily další justiční vraždy řízené Moskvou a zločinným prokurátorem Urválkem. V roce 1968 mi bylo šestnáct let a začala otevřená okupace naší země, opět řízená z Moskvy. V roce 1989 mi už bylo sedmatřicet, dá se říci v polovině života. A teprve tehdy jsem mohla začít rozhodovat sama o sobě, každý den začít tak jak jsem chtěla. Od té doby jsem za to nesmírně vděčná. Svobodu a demokracii považuji za základní hodnoty, které jsem povinná jako občan v prvé řadě, a jako senátorka v řadě druhé, chránit pro sebe, ale i pro budoucí generaci. Děkuji všem, kteří to dělají stejně jako já,“ připomněla Miroslava Němcová, senátorka.
„Kdo v demokracii spí, probudí se v diktatuře. SPOLU nedopusťme, aby vládli populisté s komunisty a radikálními nacionalisty!“