Z médií

Miloš Zeman dlouhodobě postupuje více v zájmu Ruské federace než v zájmu České republiky

10. května 2018, www.parlamentnilisty.cz / rozhovor v médiích

Místopředseda ČSSD a poslanec Jaroslav Foldyna, který vyvolal velkou kritiku kvůli chování na akci ruských motorkářů, Nočních vlků, by měl jako poslanec a místopředseda ČSSD podle poslankyně ODS Miroslavy Němcové ctít, že jsme součástí demokratického světa, například NATO a Evropské unie, a že to jsou naši nejbližší spojenci. „Svým počínáním je pan Foldyna vlastně takovým nejbližším pobočníkem, takovým pretoriánem Miloše Zemana, který kormidlo české politiky otáčí směrem k Rusku,“ řekla bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny. Považuje za správný krok, aby Parlament zahájil proces, který by mohl vést k pokusu o zbavení Miloše Zemana prezidentské funkce.

 
Jak vnímáte jízdy ruských motorkářů, kteří si říkají Noční vlci? Je jejich jízda po Evropě oslavou konce druhé světové války, pietním aktem na uctění padlých ruských vojáků, nebo spíš propagandou Putinovy politiky, jak tvrdí jejich odpůrci?
 
Já ty Noční vlky od první chvíle, kdy sem začali jezdit, považuji za Putinovo vojsko. Oni sem nejedou vzdát čest padlým, oni sem jedou znovu si obsazovat území, které pořád považují za své. To znamená, že Česká republika má pořád patřit do ruského vlivového zájmu. Všimněme si, že žádní američtí noční ani denní vlci nemají potřebu se tady na svých motorkách předvádět, i když Američané také osvobodili část naší země. Spojené státy americké se chovají jako demokraté, kdežto Rusové to s námi v žádném případě nemysleli dobře. V pětačtyřicátém roce nás osvobodili, těm, kteří tady padli, patří úcta a poděkování, ale nesmíme zapomínat, že už v osmašedesátém nás tehdejší Sovětský svaz okupoval, a to na dlouhých dvacet let. Tyhle dvě věci spolu souvisí.
 
A co tedy říkáte tomu, že místopředseda sociální demokracie a poslanec Jaroslav Foldyna se jejich akce v Praze pravidelně zúčastňuje? Letos dokonce nadával vulgárně aktivistům, kteří protestovali proti ruské propagandě a demonstrovali na podporu Evropské unie.
 
Pan Foldyna se dlouhá léta netají svým příklonem k proruskému směřování České republiky, já s ním naprosto zásadně a v ničem nesouhlasím. Myslím, že jako poslanec a místopředseda důležité politické strany by měl ctít, že jsme součástí demokratického světa, například NATO a Evropské unie, a že to jsou naši nejbližší spojenci. Svým počínáním je pan Foldyna vlastně takovým nejbližším pobočníkem, takovým pretoriánem Miloše Zemana, který kormidlo české politiky otáčí směrem k Rusku. A to nepovažuji za správné.
 
Co to vypovídá o sociální demokracii, že si takového člověka, jehož smýšlení a postoje jsou dlouhodobě známé, zvolila nedávno do vedení své strany?
 
Myslím, že to je výpověď o současné sociální demokracii. Ale chci předeslat, že si přeji, aby tato strana zůstala v poli demokratických stran. Nemám potřebu, přestože názorově se nikdy nepotkáváme, ale ctím ji jako demokratickou stranu, aby zanikla. Ale zvolení Jaroslava Foldyny místopředsedou strany považuji za absolutní bezradnost ze stavu, ve kterém se sociální demokracie ocitla. Neví, jak se zvednout z volební porážky, a sahá k takovým zoufalým řešením. Zároveň tím vykrývá takové to ultralevicové křídlo, které v sociální demokracii vždycky bylo, ale nikdy nebylo tak slyšitelné. Zatímco pan Foldyna mu teď hlas dává. Ale doufám, že to není rozhodující křídlo v sociální demokracii. Zaznamenala jsem, že se proti aktivitě svého místopředsedy ohradil i šéf strany Jan Hamáček. To ukazuje, že proudy uvnitř sociální demokracie jsou velmi silné, velmi odlišné a že se budou jen velmi obtížně spojovat, aby mohly představovat nějakou relevantní politickou sílu.
 
Vy jste byla dlouhá léta poslankyní, dokonce předsedkyní Poslanecké sněmovny, zastávala jste i post místopředsedkyně strany. Jak se díváte na to, že Jaroslav Foldyna, ale i jeho stranický šéf Jan Hamáček jeho účast na kontroverzní akci ruských motorkářů obhajovali tím, že to byla jeho soukromá iniciativa. Dají se u politika tyto role oddělit?
 
Myslím, že v takto vypjaté situaci, jako je jízda Nočních vlků, se to oddělit rozhodně nedá. Z jejich strany je to politická akce a jen naprosto naivní člověk by si myslel, že když se jí zúčastní, není součástí politické akce. To byla jedna z nejdůležitějších ruských demonstrací na našem území, také ti, kteří tam byli jako civilní vítači Nočních vlků, mluvili velmi často rusky, je to taková pátá kolona, která roste uvnitř České republiky. A jestliže ji podporuje poslanec demokratického parlamentu, pak nemůže říkat, že to je nějaká soukromá aktivita. Jeho důležité postavení, jednak jako poslance, jednak jako místopředsedy strany, oddělit nejde. Soukromě může jít někdo grilovat na zahradu, ale nemůže jako soukromá osoba jít na vítání Nočních vlků, protože je to prostě politická demonstrace.
 
Zmínila jste se, že prezident Miloš Zeman otáčí kormidlo české politiky směrem k Rusku. Toto podezření se opět objevilo v souvislosti s jeho nedávným prohlášením, že se u nás v malém množství vyráběl a testoval Novičok. Podle některých politiků i odborníků prezident zkreslil vyjádření tajných služeb, někteří dokonce tvrdí, že proto, aby se to hodilo Rusku, což se okamžitě ukázalo v tom, že Rusko tuto informaci ihned zneužilo proti Velké Británii. Také si myslíte, že Miloš Zeman nepostupoval v zájmu České republiky, ale spíš v zájmu Ruska?
 
Miloš Zeman dlouhodobě postupuje více v zájmu Ruské federace než v zájmu České republiky. Vzpomeňme na oslavy 70. výročí konce druhé světové války, které následovaly krátce poté, co Rusové začali okupovat Krym. Demokratičtí státníci se odmítli zúčastnit monstrózních oslav v Moskvě a jediný, kdo tam jel, byl Miloš Zeman. To už byly počátky, kterých si lidé možná tolik nevšímali, ale pak následovala řada dalších akcí. Zmíním jen ty z poslední doby, které se týkaly vydání ruského hackera Sergeje Nikulina nebo kauzy Novičok, ty jen stvrzují všechny kroky, které Miloš Zeman soustavně dělá, aby se zalíbil Kremlu, a vůbec nehledí, jestli takové kroky jsou v zájmu České republiky. Není to poprvé, je to dlouhodobé, není to náhodou. To, co říkal ke kauze Novičok, nebylo žádné přeřeknutí, i když to zdánlivě vypadalo, že nebyl dost při smyslech, že zmotal všechny možné termíny. To, co se u nás testovalo, označil, že se vyrábělo, o tom, co bylo zničeno, tvrdil, že se skladovalo. Vzorky označoval jinými čísly, takže to vypadá, že to neškodně popletl, ale myslím, že to velmi cíleně řekl tak, aby se Moskvě zalíbil. A reakce Moskvy dokazuje, že Miloš Zeman svůj úkol dobře splnil a že za to získal v Kremlu pochvalu.
 
Myslíte si, že Českou republiku vyjádření Miloše Zemana poškodilo v zahraničí, právě i vzhledem k tomu, jak to bylo okamžitě využito propagandou Kremlu?
 
Určitě to zpochybňuje naši pozici. O tom nemůže být pochyb. Věc kolem Novičoku je velmi citlivá a je zřejmé, že poté, jak ji ruská propaganda zneužila a ostře namířila proti Británii, se na nás dívají naši spojenci velmi divně. Divně musí vnímat to, že český prezident republiky jde na ruku kremelské propagandě a není takovým smluvně vázaným partnerem v Evropské unii a NATO, který by ten titul partnerství naplňoval. Jsme sice v EU a NATO, ale všechny kroky, které Miloš Zeman dělá, jsou namířeny spíš ve prospěch Ruska. Českou republiku to určitě poškozuje, ale mluvila jsem s některými analytiky a lidmi, kteří se pohybovali v diplomacii, a ti říkali, že ty země umí zanalyzovat, co se u nás děje, našeho prezidenta už mají zasazeného mezi prokremelské hlasy, počítají s tím a už je tolik nepřekvapuje. Celkově nás to poškozuje, ale asi ty normální země Miloše Zemana příliš vážně neberou, což je jedno z těch světélek naděje v situaci, v které se Česká republika kvůli jeho neuváženým krokům ocitla.
 
Bývalá politička a právnička Hana Marvanová prohlásila, že důvody k impeachmentu už Miloš Zeman splňuje, ale že jeho odvolání je vzhledem ke znění Ústavy velmi komplikované. Ale neuvažujete o tom vyvolat v Parlamentu jednání o ústavní stížnosti na prezidenta Miloše Zemana právě kvůli podezření z poškozování zájmů České republiky, byť by to třeba vzhledem k rozložení sil nevedlo k úspěchu?
 
Myslím, že by to byl určitě správný krok, Senát už se chystá jednat kvůli sporným výrokům Miloše Zemana vzhledem k tomu, jaké postoje měly jednotlivé zpravodajské služby. Poslanecká sněmovna má možnost minimálně svolat mimořádnou schůzi, pokusit se rozebrat tuto situaci podobně, jako se chystá Senát. A když už ne přímo celá Sněmovna na schůzi, tak jednotlivé sněmovní odborné výbory si mohou bezpečnostní složky pozvat a bavit se o tom. Ale myslím, že projednávat tyto věci na výborech by nestačilo, že je to na jednání Sněmovny a na zahájení kroků, které by mohly ve spolupráci se Senátem vést k pokusu o zbavení Miloše Zemana prezidentské funkce. Samozřejmě si musíme opatřit ještě důkladné právní analýzy, protože jen tak střílet do vzduchu nemá smysl, ale i podle odborných názorů, které jsem slyšela, se zdá, že některé kroky Miloše Zemana by opravdu mohly mít opodstatnění pro to, aby se tento proces zahájil.
 

štítky: # #