Kdo a proč zvolil Ondráčka?
3. března 2018, FORUM 24 / Nezařazené
Pátek 2. března 2018 patří k ostudným dnům poslanecké sněmovny. Šéfem komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů se stal komunista Zdeněk Ondráček, také řečený Mlátička. Ihned po zvolení zopakoval, že si stojí za vším, co dělal v uniformě SNB před pádem komunistického režimu v naší zemi. Když mlátil demonstranty, plnil prý pouze příkazy a sloužil své vlasti, jak nejlépe mohl a uměl.
Volba předsedy této parlamentní komise se táhla tři měsíce. Ondráčka nominovali komunisté, ale vyjednávání s hnutím ANO se zadrhávalo. První volba nedopadla. Ve druhé selhala volební komise, volba musela být prohlášena za neplatnou. Mezitím běžel čas, vláda Andreje Babiše nezískala důvěru, komunisté ani SPD Tomia Okamury ji nepodpořili. Jednoduše – ještě nedostali to, co požadovali.
Hra na program
Následovala hra na hledání „programových průniků“, ta ještě běží. Ale pod jejím povrchem, pod tím, co vidí publikum, je skryta řada vrstev. Andrej Babiš byl v České republice vydán k trestnímu stíhání, na Slovensku rozhodl Ústavní soud o tom, že ve svazcích StB byl registrován oprávněně. Miloš Zeman potvrdil, že ho pověří i při druhém pokusu o sestavení vlády, a zároveň mu dal luxusní, časově neohraničený prostor pro vládnutí v demisi.
Je však nutné zamlžit, že Andrej Babiš vlastně o žádnou koalici nestojí a seriózně o ní nevyjednává. Jeho snem je menšinová vláda, nechce se s nikým dělit. Potřebuje podporu alespoň jedné normální strany, aby spojenectví s komunisty a Okamurou tolik nebilo do očí. Má klíčového spojence, prezidenta republiky. Ten na sjezdu ČSSD přesvědčoval zdecimované přítelkyně a přátele, aby si řekli o pár náměstkovských pozic a Babiše podpořili.
ČSSD tuto perfidní nabídku zatím odmítá, uvažuje o přímém vstupu do vlády. Chce písemné záruky, že ji Babiš během vládnutí nebude podvádět. To premiér v demisi odmítá. Jiří Zimola mu však i nadále věří. Nové vedení ČSSD asi vážně nechápe, že den, kdy odhlasují důvěru vládě ANO, bude tím posledním, kdy je bude Andrej Babiš potřebovat. Vždy bude mít v záloze komunisty s Okamurou. Provázanost této zatím neoficiální koalice se potvrzuje stále silněji.
ANO volí Ondráčka
Volba Zdeňka Ondráčka je jasným důkazem této spolupráce. Ukazuje, jak daleko je již ruka v rukávě. Je to hodně špinavý obchod, kterým ANO platí komunistům za budoucí podporu. Výsledky volby lze dobře analyzovat, třebaže byla tajná. Strany, které deklarovaly, že nepodporují Zdeňka Ondráčka (ODS, Piráti, TOP 09, KDU-ČSL a Starostové) disponovaly 58 hlasy přítomných poslanců. To téměř odpovídá volebnímu zisku zástupce Pirátů a kandidátky ODS v obou kolech.
Na Zdeňka Ondráčka se logicky složily hlasy zbývajících stran, tedy ANO, KSČM, SPD a pravděpodobně i poslanci ČSSD. Nezaznamenala jsem, že by se od jeho volby tato strana distancovala. Nevolili jej všichni z této skupiny, ale nejvíce hlasů dodalo hnutí ANO. Komunisté měli 11 přítomných, ČSSD 7, SPD 19, ANO 67. Zdeněk Ondráček získal v prvním kole 74, ve druhém 79 hlasů. V obou kolech mu odevzdalo hlas 40–45 poslanců ANO. Tedy zhruba dvě třetiny z těch, kteří byli přítomni. Poslanec Martin Kolovratník, člen hnutí ANO, potvrdil, že se na této volbě významně podíleli.
Smutek pana ministra
Volba je výsledkem námluv hnutí ANO s KSČM. Toto spojenectví bude fungovat. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) je z volby Ondráčka smutný. Přemýšlí, zda zůstane ve vládě. Byl šokován projevy členů ANO ve sněmovně. Neměl by se však tolik divit. Hnutí ANO přebralo komunistům voliče, kteří obdivují autoritářský rys Babišovy politiky. Nevadí jim jeho členství v StB ani jeho majetkové problémy. Líbí se jim oklešťování demokracie, omezování svobody slova, sdílí odpor k parlamentní žvanírně. Do Andreje Babiše vložili své naděje a on je nesmí zklamat, jinak o ně přijde.
Proto je složení poslaneckého klubu ANO tak prokomunistické a jeho členové vystupují tak, že je pan ministr zděšen a smutný. Bude si to muset nějak rozhodnout. Jsem sama zvědavá, co udělá.