Z médií

Je mi líto komentáře pana Hampla

5. října 2020, Pražský deník / rozhovor v médiích

Politická matadorka Miroslava Němcová (ODS) byla jako společná kandidátka ODS, TOP 09 a STAN blízko zvolení už v prvním kole senátních voleb. Scházely k tomu méně než dva procentní body. Přestože prý Němcovou její výsledek dojal, ve druhém kole se podle ní začíná od nuly a v kampani na sociálních sítích i v ulicích chce ve zbývajících dnech do rozhodujícího duelu pokračovat.

Co by se pro vás změnilo v případě zvolení senátorkou, po němž byste musela rezignovat na místo poslankyně?

Změnila by se komora, ale témata, která jsou pro mě důležitá, by zůstala. Patří mezi ně určitě podpora demokracie a demokratických hodnot. Také naše členství v EU a NATO jako pilíře prozápadní orientace, která brání mocenským choutkám Ruska. Jako bývalá majitelka knihkupectví chci být rovněž hlasem drobných živnostníků.

Váš soupeř pro druhé kolo označil vaši kampaň za vágní. On sám například jako senátor bojuje proti výstavbě druhé ranveje na Letišti Václava Havla. Máte na tuto konkrétní „pražskou“ otázku svůj názor?

Necítím se zcela kompetentní se k tomu vyjadřovat jaksi odborně a v celé šíři. Z diskuzí jen znám postoje obyvatel z okolí letiště a jejich převažující obavy chápu. Také z mého pohledu není tento projekt v tuto chvíli jednoznačně potřebný. Jinak je mi ale líto, jak pan Hampl komentoval mou kandidaturu. Vyjádřil se tím nemile i o mých voličích. Pokud by byl můj program vyprázdněný, tak by to znamenalo, že mi dali důvěru bez rozmyslu.

Jak si osobně vysvětlujete velkou podporu voličů v prvním kole?

Podle toho, co vím, mne řada lidí volila právě kvůli tomu, že přistupuji k politickým konkurentům slušně a bez zbytečné konfrontace. Mnozí mne vnímají i jako silný hlas proti premiérovi a prezidentovi. Jako někoho, kdo je ve férové kritice vůči nim konzistentní a neústupný.

Usilovala byste v případě zvolení o místo ve vedení Senátu?

Rozhodně není mým motivem pro kandidaturu pošilhávání po nějaké vysoké židli. Tím silným hlasem totiž můžu být i z pozice řadové senátorky. Na takovou roli jsem připravená a nebyla by pro mě ničím nedostatečným.

(Autor: Jan Prokeš)

štítky: # # #