Z médií

Systém Agrofert

18. února 2015 / Nezařazené

MF Dnes zveřejnila komentář Miroslava Koreckého k okolnostem pádu vlády Petra Nečase. Na jedné straně připouští, že avizovaná korupční odhalení, která by opravňovala masivní nasazení stovek policistů a policejní techniky, se dodnes nekonala, a vyšetřování trpí důkazní nouzí.

 
Na druhé straně tvrdí, že i kdyby žádná závažná kriminalita nebyla prokázána, stejně si pravice pobyt v opozici kvůli poměrům na úřadu vlády zaslouží.
 
To je velmi farizejský přístup. Zejména v porovnání s tím, co se děje dnes, kdy dochází ke skutečnému ohrožení státu – k jeho faktickému ovládnutí Agrofertem. Ještě nedávno nebylo myslitelné, aby byl čelný představitel vlády v takovém střetu zájmů, jako je nyní Andrej Babiš.
 
„Stará“ MF Dnes by tomuto fenoménu jistě věnovala stálou kritickou pozornost. Babišova MF Dnes a Lidové noviny z vydavatelství Mafra však od svého majitele nežádoucí pozornost odklánějí. Přitom nevyjasněných otázek, které souvisejí jak s jeho podnikáním, tak s politickým angažmá, je vrchovatě. Pro „starou“ MF Dnes by předseda ANO byl skutečnou výzvou, testem velké žurnalistiky. Občasná decentní kritika jeho kroků v současnosti však pouze budí zdání, že deníky, které vlastní, jsou stejně nezávislé, jako kdysi.
 
Vyklízení prostoru mocenským zájmům Agrofertu
 
Pod povrchem nebývalého mediálního ticha se však odehrává velké dějství dramatu naší země: ministr financí dosazuje svoje „odborníky“ do státní správy, jeho firmy inkasují miliardy korun ze státního rozpočtu, sílí jeho akvizice ve zdravotnictví a brousí si zuby i na Unipetrol.
 
To není klientelismus a kritický střet zájmů, tedy věci, které MF Dnes kdysi tak ostražitě kontrolovala? To je ono transparentní prostředí, které se stalo tématem předčasných parlamentních voleb? A proč nad tím, kromě zaměstnanců mediální divize ministra financí, zavírají oči i nevládní organizace?
 
Tíživé ticho neprolamují ani koaliční partneři. Premiér se tváří, že ani personální rošády na ministerstvech, ani setrvalé vyklízení prostoru mocenským a obchodním zájmům vicepremiéra Babiše, se jej netýkají. Sociální demokraté tak slouží předsedovi hnutí ANO při budování oligarchického systému ovládnutí politiky i hospodářství země. Nevím, zda si to jsou nyní schopni přiznat, avšak za tuto proměnu našeho politického systému nesou hlavní odpovědnost.
 
Tisk jako nástroj prosazování Babišových zájmů
 
Jeden z aspektů „Systému Agrofert“ začíná být propracováván k dokonalosti. Tisk Andreje Babiše už neútočí jen na politickou konkurenci, ale i na nepohodlné činitele ANO, kteří se znelíbí jejich majiteli. Leccos odkryla kauza odvolávání ministryně spravedlnosti Heleny Válkové. Jak sama řekla, nejprve byla torpédována v Lidových novinách. Andrej Babiš přitom lhal, když tvrdil, že rezignace byla jejím svobodným rozhodnutím. Vše naopak nasvědčuje tvrdému a bezohlednému nátlaku. Ministryně zřejmě dostatečně nehájila Babišovy zájmy, proto přichází někdo ohebnější.
 
MF Dnes také zveřejnila pozoruhodný text „Chovní versus tažní, první zdobí, druzí vládnou“. „Chovné“ tváře ANO z předvolebních plakátů (Krnáčová, Stropnický, Komárek) ustupují schopným „tažným“ manažerům (Faltýnek, Kleslová, Brabec). Shodou okolností jsou všichni „tažní“ z Agrofertu.
 
Do které skupiny zařadit muže číslo 1 v hnutí ANO? Je obojím: jako chovná tvář z plakátů sliboval hory doly, jako tažný manažer se ale zatím moc nepředvedl. V lednu vybral nejméně na DPH za posledních pět let, ačkoli sliboval pravý opak. Meziroční propad ve výběru o 11,3 procenta je silná káva. Samotné ministerstvo financí počítalo s tím, že pokles dosáhne jen 0,4 procenta.
 
Také předvolební mantra Andreje Babiše o úspoře 200 miliard korun ve vládních výdajích se proměnila v pravý opak: výdaje výrazně stoupají, jen provozní o 10 miliard korun. Z personálních „úspěchů“ ministra financí lze zmínit například exministra dopravy Antonína Prachaře. A okolnosti výběru pražské primátorky jsou ukázkou neumětelství a intrikaření v hnutí ANO. Avšak Babišovi prochází i to, co by jiným zlomilo vaz. Za podobné chyby býval ještě nedávno vystavován mnohem tvrdší účet, než dnes.
 
Co z toho vyplývá?
 
Na pozoru by se měl mít každý představitel ANO, který je v Babišově tisku zmiňován v negativních souvislostech. Naposledy ministr obrany Martin Stropnický. A vzkaz pro vládní partnery? Sledujte průzkumy preferencí ve vazbě na kritiku neagrofertních ministrů. Až preference ANO dosáhnou žádoucí mety, koalice skončí. Ti, kteří ji drželi při životě, dopadnou jako ministryně spravedlnosti. Možná bude nutné hledat termín předčasných voleb. Anebo se premiér a lidovci proberou dřív? To je to, oč tu běží.
 

štítky: # # # # # #