Z médií

Vláda nezvládá koronavirus

4. března 2020, FORUM 24 / komentář

Nákaza koronavirem podle poslankyně ODS Miroslavy Němcové ukazuje, že vláda premiéra Andreje Babiše nedokáže řešit krizové situace. Místo rozumných příprav dělá chaotická rozhodnutí, na která občané reagují po svém. Vypočítala sedm bodů, které to dokazují.

1) 28. 1. 2020. Docent Svoboda (poslanec ODS) žádá ve Sněmovně informace o opatřeních, která vláda v souvislosti se šířením koronaviru chystá. Chce zejména vědět:
– jaké lůžkové kapacity má ČR připraveny
– jak jsme na tom s ochrannými oděvy, dezinfekcí, rouškami
– zda se připravuje jednotný postup v případě rozšíření nákazy do ČR.
Koalice ANO, ČSSD a KSČM jednání zamítla. Ministr zdravotnictví řekl, že vláda nic nepodceňuje a na všem se pracuje: „Ověřoval jsem si u dodavatelů roušek, že jich bude dostatek. Jeden český výrobce jich má milion na skladě, takže roušky skutečně budou. Možná jeden den výpadku, kdy byl nějaký run na lékárny, ale jinak by s rouškami žádný zásadní problém být neměl.“

2) Začátek března. Po jednání Bezpečnostní rady státu chce místopředseda Hamáček vyhlásit nouzový stav, premiér mu vzkáže, že to je blbost. Ukázka jednotného postupu.

3) Zákaz přímých letů do rizikových míst. Nepřímé lety, vlaky, autobusy, tisíce kamionů a osobních aut bez kontroly.

4) Zákaz biatlonu na Vysočině kvůli zahraničním návštěvníkům. Mnozí z nich však již na Vysočině jsou. Před dvěma lety tu A. Babiše domácí diváci vypískali.

5) Ministr zdravotnictví avizuje, že se budou rušit i ostatní sportovní akce. Ohrožen je hokej a fotbal, čeká se až dvacet tisíc návštěvníků. Pár hodin poté premiér oznámil, že se nic rušit nebude. Vicepremiér Havlíček vysvětlil, že biatlon byl první akcí, o které Bezpečnostní rada státu rozhodovala, proto to tak dopadlo. Ukázka koncepčního postupu.

6) Na Vysočinu nesmí ani noha. Do Prahy přijedou fotbaloví fanoušci z celé republiky. V ulicích, dopravě či v restauracích se budou potkávat s desetitisíci turistů z celé planety.

7) V Praze žádná omezení. Matějská pouť se svými hygienickými podmínkami jede. Fronty turistů na prohlídku Hradu stojí dál. Policisté, kteří je kontrolují, nejsou ve skafandrech. Totéž řidiči v MHD nebo zaměstnanci hotelů, restaurací…

Vláda chce, aby lidé nepanikařili.

Komentář vyšel na serveru Forum24.cz.

štítky: # # # # # #